DARMOWA WYSYŁKA NA TERENIE POLSKI JUŻ OD 400 ZŁ!
Wersje językowe
Kiedy i jak stosować stabilizator na kolano? Poradnik wyboru ortezy stawu kolanowego
Kiedy i jak stosować stabilizator na kolano? Poradnik wyboru ortezy stawu kolanowego

Staw kolanowy i jego funkcja

Kolano to jedno z najważniejszych ludzkich stawów. Stanowi podparcie dla całego ciała, przyjmując duże obciążenia w trakcie aktywności fizycznych. Biologicznym stabilizatorem kolana są więzadła: więzadło krzyżowe przednie (ACL), tylne (PCL), poboczne strzałkowe (LCL) i poboczne przyśrodkowe (MCL). Gdy pojawia się niestabilność stawu, wówczas więzadła ulegają nadmiernemu rozciągnięciu i osłabieniu. Gdy następuje poważny uraz, np. nagłe skręcenie kolana, ryzyko naderwania i zerwania więzadła drastycznie wzrasta. Wtedy, pojawia się obrzęk, zaczerwienienie skóry i silny ból, uniemożliwiający poruszanie kończyną.  

Czym jest orteza stawu kolanowego?

Stabilizator stawu kolanowego, inaczej znany jako orteza kolana, to profesjonalny wyrób medyczny, który służy do leczenia i profilaktyki urazów, a także jako wsparcie w przypadku niestabilności stawu. Orteza na staw kolanowy wykonana jest z wytrzymałych, ale przyjemnych materiałów, zapewniających dotlenienie powierzchni skóry. Stabilizatory kolana dzielimy na miękkie i sztywne. Miękkie, wykonane w formie opasek, nie posiadają żadnych aluminiowych czy plastikowych elementów. Sztywnie modele, wykonane są z bocznych stalek, często wyposażonych w zegary, które zapewniają regulację ruchomości stawu. Stabilizator stawu kolanowego ma za zadanie stabilizować i odciążać struktury wewnętrzne stawu, tj. łąkotki, torebka stawowa czy więzadła. Powinno się go nosić przede wszystkim w trakcie zwiększonej aktywności fizycznej, a także jako zabezpieczenie pooperacyjne. Typy stabilizatorów kolana możemy również podzielić na otwarte i zamknięte.

Otwarta orteza na kolano to wygodny w aplikacji produkt, szczególnie rekomendowany osobom starszym i tym ze zmniejszoną siłą w rękach. Otwarta orteza stawu kolanowego posiada wygodne w zakładaniu zapięcia rzepowe, które można dowolnie regulować. Otwartą ortezę kolana stosuje się bardzo często, gdy występuje lekka kontuzja i obrzęk. Wówczas, staw kolanowy ma zapewnioną terapeutyczną kompresję, co poprawia krążenie i redukuje wysięk i obrzęk pourazowy. 

Zamknięty stabilizator stawu kolanowego ma za zadanie stabilizować kolano w przypadku ostrej kontuzji lub zaawansowanej niestabilności stawu w skutek schorzeń neurologicznych i reumatologicznych. Zamknięta orteza wyposażona jest w profesjonalny pierścień okołorzepkowy, który ma za zadanie stabilizować rzepkę i utrzymywać ją w osi stawu. 

Jak nosić stabilizator na kolano?

Orteza stawu kolanowego zapewnia zewnętrzne wsparcie dla kolana. To wyrób medyczny, dlatego powinno się go nosić zawsze według zaleceń fizjoterapeuty lub lekarza prowadzącego. Dobowy czas użytkowania zależy od tego jak poważna jest kontuzja oraz uraz i czy występuje obrzęk. Stabilizator na kolano zapewnia terapeutyczną kompresję, która zmniejsza obrzęk i dolegliwości bólowe kolana. Orteza kolana ma również za zadanie stabilizować staw zewnętrznie i poprawiać jego funkcjonowanie. W ten sposób odciąża kolano i wszystkie tkanki miękkie. 

Kiedy sięgnąć po stabilizator?

Orteza na kolano ma szeroki wachlarz zastosowań. Możemy ją nosić zarówno w przypadku schorzeń ortopedycznych, neurologicznych i reumatologicznych. 

Stabilizator kolana to jedna z podstawowych form wsparcia stawu w ortopedii. Kontuzja sportowa, zwichnięcie, deformacja, przeciążenia czy obrzęk stawu - to tylko jedne z wielu przyczyn stosowania ortezy. Po uszkodzeniu więzadeł, głównie więzadła ACL, powinno się nosić długą ortezę, która zabezpieczy kolano przed nadmiernym jego zgięciem i dalszym uszkodzeniem tkanek. Długa orteza pooperacyjna znajduje również zastosowanie po artroskopii kolana i rekonstrukcji więzadeł. W sporcie często spotykana jest również kontuzja rzepki. Stosowanie stabilizatora kolana z pierścieniem okołorzepkowym, powoduje umiejscowienie jej w osi stawu i poprawia ruchomość całego kolana. W przypadku częstego bocznego przyparcia rzepki, które spowodowane jest najczęściej dysbalansem napięcia mięśni uda, sprawdza się orteza z wkładką silikonową lub wykonaną z tworzywa sztucznego, która uniemożliwia pociąganie rzepki w kierunku bocznym i poprawia komfort użytkownika. Staw kolanowy ulega również przeciążeniom, na skutek których występuje jego niestabilność. Wówczas, pomoże orteza z bocznymi szynami lub elastycznymi amortyzatorami, które odciążą wnętrze stawu, w tym łąkotki. Boczne stalki utrzymują staw w osi w płaszczyźnie czołowej i zapobiegają jego ustawieniu bocznemu. Wśród osób starszych, często stosuje się stabilizator na kolano koślawe i szpotawe. Osteoartroza to przewlekła dolegliwość kolana, która powoduje nadmierne przeciążenia wewnątrz stawu. Orteza na koślawość lub szpotawość, najczęściej wykonana jest z jednej szyny, która za pomocą pasów spiralnych w sposób biomechaniczny ustawia staw w osi i zmniejsza jego degenerację. 

Nie tylko uraz na skutek aktywności może powodować potrzebę użytkowania stabilizatora kolana. Stabilizator na kolano można nosić w przypadku schorzeń neurologicznych, w których orteza zastępuje osłabione lub utracone funkcje na przykład na skutek udaru. Uraz neurologiczny tj. wylew czy udar, powodują osłabienie mięśni i uniemożliwiają samodzielne poruszanie kończyną dolną. W tym przypadku, orteza powoduje wsparcie zewnętrzne, zapobiega przeprostom i poprawia funkcjonalność i wzorzec chodu użytkownika. 

Schorzenia reumatologiczne takie jak stany zapalne czy bakterie w organizmie powodują obrzęk stawu i deformacje. Stabilizator na kolano odciąża staw i pozwala stabilizować go w odpowiedniej pozycji. Obrzęk maleje na skutek terapeutycznej kompresji, która poprawia krążenie krwi, limfy i chłonki. Wraz ze stanem zapalnym wzrasta ryzyko, że pojawić się może uraz, dlatego wówczas powinno się nosić stabilizator profilaktycznie, aby zapobiec kontuzji. 

Stabilizator kolana, orteza rzepki czy opaska? Kiedy i co warto nosić?

Stabilizator stawu kolanowego zazwyczaj dotyczy kontuzji w trakcie aktywności fizycznej. Uraz sportowy związany jest z uszkodzeniem więzadeł i tkanek miękkich stawu. Uderzenie z innym zawodnikiem czy nagła zmiana kierunku biegu np. w piłce nożnej, powoduje rotację stawu i jego uszkodzenie. Pojawia się niestabilność kolana, dlatego konieczna jest rehabilitacja i stabilizacja stawu.  

Orteza rzepki to profesjonalny stabilizator kolana, który utrzymuje rzepkę w osi stawu. Przeciążenie kolana i nieprawidłowe napięcie mięśni pociągają rzepkę i powodują jej boczne przyparcie. Nieleczona deformacja rzepki związana jest z bólem kolana i ogranicza ruchomość stawu. 

Opaska na kolano znajduje zastosowanie w lżejszych kontuzjach stawu oraz w chorobach reumatycznych i neurologicznych. Miękka opaska kolana zapewnia terapeutyczną kompresję, która utrzymuje optymalną temperaturę stawu, zmniejsza ból, wysięk i obrzęk kolana. Taka opaska na kolano to również doskonałe rozwiązanie w neurologii, ponieważ zapewnia propriocepcję stawu kolanowego. 

Najlepsza orteza stawu kolanowego - postaw na jakość i doświadczenie!

Na rynku dostępnych jest wiele marek i modeli ortez kolana. Tylko prawidłowy dobór ortezy, zapewnia komfort noszenia i skuteczność. W ofercie naszego sklepu znajdziesz największy wybór najlepszych polskich i zagranicznych marek. Wśród nich topowi producenci tj. Reh4Mat, Orliman, AirCast, DonJoy czy Push. Tak szeroki asortyment sprawia, że znajdziesz tu najwyższej jakości ortezę w najlepszej cenie. 

Nasz zespół Konsultantów Medycznych czeka na Twoje pytania. Zapraszamy do kontaktu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl